sklep numizmatyczny poleca wszystkie dwuzłotówki okolicznościowe

statystyka

Wpisy z tagiem: monety 2zł

piątek, 22 listopada 2013

Moneta upamiętniająca 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego ukazała się 9 października. Wizerunek rewersu monety poniżej. Pisałem już kiedyś, że monety przedstawiające "głowy" to bodaj najbardziej ryzykowne projekty. Zaprojektowanie ładnej monety z "głową" wymaga zastosowania jakiegoś oryginalnego dodatku jak np. stylizowany zarys fortepianu na monecie z Paderewskim albo powtarzający się motyw pięciolinii na monecie z Lutosławskim. Niestety, dodatki nie są wystarczającą receptą na udaną "monetę-głowę", jako niechlubny przykład można tu podać monetę 2 zł Ignacy Domeyko.

Wracając do tematu - na rewersie mamy napis w otoku, dobre ujęcie głowy w wyodrębnionym centralnym polu, kołnierz munduru, no i ten arystokratyczny "look" księcia. Wszystko to powoduje, że w mojej ocenie moneta z księciem Poniatowskim to jedna z najładniejszych dwójek wyemitowanych w 2013 roku. 

 

2 zł książę Poniatowski

piątek, 26 lipca 2013

12 sierpnia NBP wprowadzi do obiegu kolejną (już ósmą) monetę z serii "Polskie okręty". Tematem monety jest Fregata rakietowa "Gen. K. Pułaski". Wizerunek monety na zdjęciu.

 

Fregata rakietowa Gen. K. Pułaski

11:31, lichaczew , wizerunki monet
Link
poniedziałek, 01 lipca 2013

19 czerwca ukazała się kolejna moneta 2 zł z serii "Polskie okręty" przedstawiająca okręt transportowo-minowy Lublin. Projekt monety jest dosyć udany, widoczna jest otwierana z przodu ładownia okrętu i dzięki temu moneta już na pierwszy rzut oka różni się od pozostałych monet z tej serii. Wciąż kontynuowany jest niefortunny pomysł umieszczania napisu na powierzchni morza, na szczęście tym razem litery napisu są wystarczająco duże i w miarę czytelne.

Wizerunek rewersu monety przedstawiam poniżej:

 

Okręt transportowo-minowy Lublin

10:58, lichaczew , wizerunki monet
Link
wtorek, 02 kwietnia 2013

ostatnia aktualizacja - 26.11.2013

Plan emisyjny monet 2 zł nordic gold w 2013 r.

l.p. temat wielkość emisji (tys.szt.) termin emisji
1 100 lat Teatru Polskiego w Warszawie 800 15 stycznia
2 150. rocznica Powstania Styczniowego 800 16 stycznia
3 Polskie okręty - kuter rakietowy Gdynia  800 13 marca
4  Cyprian Norwid 800 8 kwietnia
5  Polskie okręty - niszczyciel rakietowy Warszawa 800 26 kwietnia
6  Polskie okręty - okręt transportowo-minowy Lublin 800 19 czerwca

7

 Polskie kluby piłkarskie - Warta Poznań

800

czerwiec

8 Polskie okręty - fregata rakietowa Gen. K. Pułaski 800 12 sierpnia
9  Witold Lutosławski 800 18 września
10 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego 800 9 października
11 50 -lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 800 24 października
12 Zwierzęta świata - Żubr 1 000 24 października
13 Hipolit Cegielski - 200. rocznica urodzin 800 20 listopada
14 Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Agnieszka Osiecka 800 5 grudniaczwartek, 23 czerwca 2011

Z powodu opóźnienia emisji monety 2 zł Czesław Miłosz na kolejną nowość NBP czekamy aż 2 miesiące. Kolejna moneta to Przewodnictwo Polski w radzie UE. Na rewersie monety wkomponowane zostało oficjalne logo polskiej prezydencji, z prawej strony w oddali dwie postaci trzymające się za ręce, a u góry dwie uściśnięte dłonie.

Przewodnictwo Polski w radzie UE - rewers monety 2 złote

 

sobota, 18 grudnia 2010

Kolejną monetą z serii "Polscy malarze XIX/XX wieku" jest Zofia Stryjeńska. Ciekawostką jest, że wśród wszystkich malarzy upamiętnionych w tej serii jest ona pierwszą kobietą.

sobota, 27 listopada 2010

Zbliża się koniec roku, wzrosło tempo emisji nowych monet. Miechów, Krzeszów, Komeda, Katowice ukazują się w odstępach tygodniowych. Dzisiaj prezentuję monety Krzeszów i Katowice.

Patrząc tylko na nazwę można odnieść wrażenie, że są to monety z serii Miasta w Polsce, tymczasem tak nie jest. Wprawdzie Katowice są dziewiątą monetą tej serii, ale Krzeszów to pierwsza moneta z nowej serii "Zabytki Rzeczypospolitej".

Moneta Katowice trochę przypomina Gorlice. Jest tutaj ten sam trend do przedstawienia kombinacji różnych symboli lub motywów związanych z miastem, a nie jak wcześniej jeden konkretny widok miasta. Mamy fragment starej zabudowy charakterystycznej dla górniczych osiedli, kopalnianą wieżę oraz Pomnik Powstańców Śląskich. W sumie nie można zaprzeczyć, że dzięki temu moneta dobrze oddaje śląski klimat.

 

Katowice - rewers monety 2 zł

 

Krzeszów to pierwsza moneta z nowej serii. Czy się podoba, czy nie to rzecz względna. Ja jednak przy okazji zwrócę uwagę na wielkie pomieszanie w seriach monet. Sądząc z oficjalnej nazwy - Krzeszów - moneta mogła należeć zarówno do dawno zakończonej serii "Historyczne miasta w Polsce", jak i obecnie trwającej "Miasta w Polsce". Stało się inaczej - Krzeszów należy do serii "Zabytki Rzeczypospolitej". Uważam, że aby zachować rozsądek i nie wprowadzać zamieszania należało tej monecie nadać nazwę konkretnego zabytku, a nie nazwę miasta.

 

 

Krzeszów - rewers monety

 

 

czwartek, 11 listopada 2010

Wiemy już jak będzie wyglądała druga moneta 2 zł z serii Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Krzysztof Komeda. Drodzy czytelnicy - ten blog ma charakter informacyjny, a nie osobisty, więc nie wypada mi tu napisać, że moneta jest brzydka - umówmy się zatem, że jeżeli będę chciał napisać, że moneta jest brzydka to będę używał określenia "projekt nie zachwyca" lub podobnego ;-)

Na stronie sklepu numizmatycznego można przeczytać inną ciekawą opinię na temat tej monety 2 zł - kliknij.

Krzysztof Komeda 2 zł

poniedziałek, 01 listopada 2010

27 października weszła do obiegu kolejna moneta 2zł. Jest to Artur Grottger z serii "Polscy malarze XIX/XX wieku". Przedstawia popiersie malarza w dziwnej czapce (konfederatce), tłem jest centralnie umieszczona sztaluga, a z boku pędzle. Nawiązując do notki o monecie Benedykt Dybowski stwierdzam oto jest kolejny "głowacz". Kiedy zatem pojawią się piękne monety okolicznościowe jakich pełno było w poprzednich latach?

 

Artur Grottger rewers monety 2 złote

piątek, 22 października 2010

19 października NBP wprowadził do obiegu siódmą monetę z serii "Miasta w Polsce" - Gorlice. Poniżej prezentuję jej wizerunek. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ta moneta kompletnie nie pasuje do całej serii. Z dotychczasowych monet wszystkie przedstawiały konkretny obiekt architektoniczny (prawie zawsze religijno-sakralny z wyjątkiem monety Warszawa Stare Miasto kiedy był to kompleks architektoniczny bez wątpienia świecki). W przypadku monety Gorlice mamy inną sytuację: ogólny widok miasta stanowi tło dla dwóch innych obiektów - wieży wydobywczej kopalni ropy naftowej oraz stylizowanej latarni ulicznej zasilanej naftą. Elementy te, choć zwiążane z Gorlicami, nie są elementami rzeczywistego widoku, lecz tylko symbolami kojarzącymi się z historią miasta. Ogólna ocena monety - raczej pozytywna.

 

Miasta w Polsce - wizerunek monety

 
1 , 2