sklep numizmatyczny poleca wszystkie dwuzłotówki okolicznościowe

statystyka

Wpisy z tagiem: monety 2zł

sobota, 14 czerwca 2014

Monety okolicznościowe 2zł wykonane są ze stopu nordic gold, który łatwo pokrywa się patyną lub przebarwieniami. Można je usunąć przez kąpiel w płynie do czyszczenia wyrobów z miedzi lub mosiądzu, ważne aby w żadnym wypadku monet nie szorować i nie polerować. Monety to nie klamki i nie widelce. Fachowa kąpiel usunie nieładne przebarwienia, jest szansa, że moneta na dłużej zachowa świeży wygląd. Oto link do artykułu o czyszczeniu monet nordic gold.

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

24 kwietnia NBP wprowadził do obiegu monety upamiętniające Jana Karskiego, wśród nich dwuzłotówkę nordic gold. Moneta ukazała się w dawno niespotykanym nakładzie zaledwie 700 tysięcy sztuk co w połączeniu z faktem, że to podobno ostatnia dwójka spowodowało błyskawiczne zniknięcie monet z banku.

Projekt monety jest bardzo udany chociaż projekty z dominującym motywem popiersia lub głowy ("głowacze") często bywają nieciekawe lub wręcz brzydkie. Efektowne jest połączenie dwóch rodzajów tła oraz odcisk pieczęci przez co całość sprawia wrażenie zdjęcia legitymacyjnego.

Autorem projektu rewersu jest Sebastian Mikołajczak.

 

2 złote Jan Karski

piątek, 22 listopada 2013

Moneta upamiętniająca 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego ukazała się 9 października. Wizerunek rewersu monety poniżej. Pisałem już kiedyś, że monety przedstawiające "głowy" to bodaj najbardziej ryzykowne projekty. Zaprojektowanie ładnej monety z "głową" wymaga zastosowania jakiegoś oryginalnego dodatku jak np. stylizowany zarys fortepianu na monecie z Paderewskim albo powtarzający się motyw pięciolinii na monecie z Lutosławskim. Niestety, dodatki nie są wystarczającą receptą na udaną "monetę-głowę", jako niechlubny przykład można tu podać monetę 2 zł Ignacy Domeyko.

Wracając do tematu - na rewersie mamy napis w otoku, dobre ujęcie głowy w wyodrębnionym centralnym polu, kołnierz munduru, no i ten arystokratyczny "look" księcia. Wszystko to powoduje, że w mojej ocenie moneta z księciem Poniatowskim to jedna z najładniejszych dwójek wyemitowanych w 2013 roku. 

 

2 zł książę Poniatowski

piątek, 26 lipca 2013

12 sierpnia NBP wprowadzi do obiegu kolejną (już ósmą) monetę z serii "Polskie okręty". Tematem monety jest Fregata rakietowa "Gen. K. Pułaski". Wizerunek monety na zdjęciu.

 

Fregata rakietowa Gen. K. Pułaski

11:31, lichaczew , wizerunki monet
Link
poniedziałek, 01 lipca 2013

19 czerwca ukazała się kolejna moneta 2 zł z serii "Polskie okręty" przedstawiająca okręt transportowo-minowy Lublin. Projekt monety jest dosyć udany, widoczna jest otwierana z przodu ładownia okrętu i dzięki temu moneta już na pierwszy rzut oka różni się od pozostałych monet z tej serii. Wciąż kontynuowany jest niefortunny pomysł umieszczania napisu na powierzchni morza, na szczęście tym razem litery napisu są wystarczająco duże i w miarę czytelne.

Wizerunek rewersu monety przedstawiam poniżej:

 

Okręt transportowo-minowy Lublin

10:58, lichaczew , wizerunki monet
Link
wtorek, 02 kwietnia 2013

ostatnia aktualizacja - 26.11.2013

Plan emisyjny monet 2 zł nordic gold w 2013 r.

l.p. temat wielkość emisji (tys.szt.) termin emisji
1 100 lat Teatru Polskiego w Warszawie 800 15 stycznia
2 150. rocznica Powstania Styczniowego 800 16 stycznia
3 Polskie okręty - kuter rakietowy Gdynia  800 13 marca
4  Cyprian Norwid 800 8 kwietnia
5  Polskie okręty - niszczyciel rakietowy Warszawa 800 26 kwietnia
6  Polskie okręty - okręt transportowo-minowy Lublin 800 19 czerwca

7

 Polskie kluby piłkarskie - Warta Poznań

800

czerwiec

8 Polskie okręty - fregata rakietowa Gen. K. Pułaski 800 12 sierpnia
9  Witold Lutosławski 800 18 września
10 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego 800 9 października
11 50 -lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym 800 24 października
12 Zwierzęta świata - Żubr 1 000 24 października
13 Hipolit Cegielski - 200. rocznica urodzin 800 20 listopada
14 Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Agnieszka Osiecka 800 5 grudniaczwartek, 23 czerwca 2011

Z powodu opóźnienia emisji monety 2 zł Czesław Miłosz na kolejną nowość NBP czekamy aż 2 miesiące. Kolejna moneta to Przewodnictwo Polski w radzie UE. Na rewersie monety wkomponowane zostało oficjalne logo polskiej prezydencji, z prawej strony w oddali dwie postaci trzymające się za ręce, a u góry dwie uściśnięte dłonie.

Przewodnictwo Polski w radzie UE - rewers monety 2 złote

 

sobota, 18 grudnia 2010

Kolejną monetą z serii "Polscy malarze XIX/XX wieku" jest Zofia Stryjeńska. Ciekawostką jest, że wśród wszystkich malarzy upamiętnionych w tej serii jest ona pierwszą kobietą.

sobota, 27 listopada 2010

Zbliża się koniec roku, wzrosło tempo emisji nowych monet. Miechów, Krzeszów, Komeda, Katowice ukazują się w odstępach tygodniowych. Dzisiaj prezentuję monety Krzeszów i Katowice.

Patrząc tylko na nazwę można odnieść wrażenie, że są to monety z serii Miasta w Polsce, tymczasem tak nie jest. Wprawdzie Katowice są dziewiątą monetą tej serii, ale Krzeszów to pierwsza moneta z nowej serii "Zabytki Rzeczypospolitej".

Moneta Katowice trochę przypomina Gorlice. Jest tutaj ten sam trend do przedstawienia kombinacji różnych symboli lub motywów związanych z miastem, a nie jak wcześniej jeden konkretny widok miasta. Mamy fragment starej zabudowy charakterystycznej dla górniczych osiedli, kopalnianą wieżę oraz Pomnik Powstańców Śląskich. W sumie nie można zaprzeczyć, że dzięki temu moneta dobrze oddaje śląski klimat.

 

Katowice - rewers monety 2 zł

 

Krzeszów to pierwsza moneta z nowej serii. Czy się podoba, czy nie to rzecz względna. Ja jednak przy okazji zwrócę uwagę na wielkie pomieszanie w seriach monet. Sądząc z oficjalnej nazwy - Krzeszów - moneta mogła należeć zarówno do dawno zakończonej serii "Historyczne miasta w Polsce", jak i obecnie trwającej "Miasta w Polsce". Stało się inaczej - Krzeszów należy do serii "Zabytki Rzeczypospolitej". Uważam, że aby zachować rozsądek i nie wprowadzać zamieszania należało tej monecie nadać nazwę konkretnego zabytku, a nie nazwę miasta.

 

 

Krzeszów - rewers monety

 

 

czwartek, 11 listopada 2010

Wiemy już jak będzie wyglądała druga moneta 2 zł z serii Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Krzysztof Komeda. Drodzy czytelnicy - ten blog ma charakter informacyjny, a nie osobisty, więc nie wypada mi tu napisać, że moneta jest brzydka - umówmy się zatem, że jeżeli będę chciał napisać, że moneta jest brzydka to będę używał określenia "projekt nie zachwyca" lub podobnego ;-)

Na stronie sklepu numizmatycznego można przeczytać inną ciekawą opinię na temat tej monety 2 zł - kliknij.

Krzysztof Komeda 2 zł

 
1 , 2