sklep numizmatyczny poleca wszystkie dwuzłotówki okolicznościowe

statystyka

Wpisy z tagiem: monety 2 zł

piątek, 18 lipca 2014

Monety z serii "Herby województw" ukazały się w latach 2004 i 2005. Wartość katalogowa kompletnego zestawu 16 monet wynosi 76 złotych. Większość monet jest wyceniana na 4 złote, a jedynie cztery pierwsze województwa mają cenę wyższą. Województwo Lubuskie - 5 zł, Lubelskie - 5 zł, Kujawsko-Pomorskie - 8 zł, Dolnośląskie - 10 zł.

Obecnie monety te w obiegu spotykane są dosyć rzadko. Zgromadzenie kompletu drogą "wyławiania z obiegu" jest praktycznie niemożliwe. Pozostaje zakup w sklepie numizmatycznym. Oprócz monet w stanie menniczym dostępne są także tańsze komplety w cenie już od 45 złotych. Kliknij i zobacz ofertę sklepu.

 

Herby województw - komplet monet 2 zł

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

24 kwietnia NBP wprowadził do obiegu monety upamiętniające Jana Karskiego, wśród nich dwuzłotówkę nordic gold. Moneta ukazała się w dawno niespotykanym nakładzie zaledwie 700 tysięcy sztuk co w połączeniu z faktem, że to podobno ostatnia dwójka spowodowało błyskawiczne zniknięcie monet z banku.

Projekt monety jest bardzo udany chociaż projekty z dominującym motywem popiersia lub głowy ("głowacze") często bywają nieciekawe lub wręcz brzydkie. Efektowne jest połączenie dwóch rodzajów tła oraz odcisk pieczęci przez co całość sprawia wrażenie zdjęcia legitymacyjnego.

Autorem projektu rewersu jest Sebastian Mikołajczak.

 

2 złote Jan Karski

piątek, 04 kwietnia 2014

Prawie dwa tygodnie przed kanonizacją Jana Pawła II NBP wprowadzi do obiegu monety upamiętniające to wydarzenie. Będą to

 • 2 zł nordic gold,
 • 10 zł srebrna - 14,14 g Ag925
 • 100 zł złota - 8 g Au900
 • 500 zł srebrna - 1000 g Ag999.

Tym razem, nieoczekiwanie, rewersy wszystkich monet będą wykonane według tego samego projektu autorstwa Andrzeja Nowakowskiego. Jest on również projektantem awersów monet 10, 100 i 500-złotowych, a typowy awers będzie miała jedynie dwójka. 

Największą uwagę zwraca srebrna moneta 500-złotowa o niespotykanych dotąd w Polsce rozmiarach: średnica 10 cm i waga 1kg! Nakład tego rarytasu wyniesie jedynie 966 sztuk co jest czytelnym nawiązaniem do daty chrztu Polski.

Projekt rewersu jest bardzo prosty. Centralną część zajmuje wizerunek popiersia Jana Pawła II (wzorowany na zdjęciu Grzegorza Gałązki), wokół głowy coś na kształt aureoli, całość uzupełnia napis wokół otoku. Jak prezentuje się moneta oceńcie Państwo sami.

Oto wizerunek rewersu monety 2 zł (rewers pozostałych monet jest podobny):


moneta 2 zł kanonizacja Jana Pawła II

środa, 27 listopada 2013

W 2013 roku ukazało się 14 okolicznościowych monet 2 złote. Są to:

 • 100-lecie Teatru Polskiego,
 • 150. rocznica Powstania Styczniowego,
 • Kuter rakietowy "Gdynia",
 • Cyprian Norwid,
 • Niszczyciel rakietowy "Warszawa",
 • Okręt transportowo-minowy "Lublin",
 • Warta Poznań,
 • Fregata rakietowa "Gen. Pułaski",
 • Witold Lutosławski,
 • 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego,
 • 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym,
 • Zwierzęta świata - Żubr,
 • 200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego,
 • Agnieszka Osiecka.

Cały komplet 14 monet w stanie menniczym (monety wyjęte prosto z woreczków menniczych) można nabyć w sklepie numizmatycznym drogą wysyłkową w rewelacyjnej cenie 39 zł 90 gr. Zapraszamy do sklepu http://e-numizmatyk.pl/2013-zestaw-rocznikowy-p-1826.html

 

Komplet monet 2 zł z 2013 roku

Uwaga - powyższe zdjęcie jest poglądowe - proszę się nie sugerować.

środa, 03 kwietnia 2013

W najbliższych dniach, a dokładnie 8 kwietnia do obiegu zostanie wprowadzona nowa moneta 2 zł upamiętniająca Cypriana Kamila Norwida utalentowanego pisarza, malarza i rzeźbiarza epoki romantyzmu. Na rewersie przedstawiony jest wizerunek głowy Norwida w efektowny "grubo ciosany" sposób. Projektantem monety jest Ewa Tyc-Karpińska.

Moneta 2 zł Cyprian Norwid

wtorek, 24 kwietnia 2012

Moneta z serii Polskie okręty miała ukazać się pod koniec roku, a tymczasem nastąpiła zmiana i emisja nastąpi już 26 kwietnia. Pierwszą monetą z serii będzie Niszczyciel "Błyskawica". Wizerunek monety przedstawiam poniżej. Projekt jest ładny i dynamiczny. Zwraca uwagę stylizacja nieba oraz umieszczenie napisu.

 

 

Niszczyciel "Błyskawica"

niedziela, 31 lipca 2011

1 sierpnia NBP wprowadza do obiegu monetę upamiętniającą 300-lecie pielgrzymki warszawskiej na Jasną Górę z 1711 roku, kiedy to mieszkańcy Warszawy udali się do sanktuarium maryjnego z prośbą o ratunek dla miasta, w którym szalała epidemia dżumy.

 

Pielgrzymka warszawska na Jasną Górę

Na rewersie monety u góry widnieje wizerunek klasztoru na Jasnej Górze, poniżej z prawej strony na bliższym planie fragment kościoła zakonu Paulinów w Warszawie. Na pierwszym planie wizerunek grupy pielgrzymów przedstawiony jako kontur. Projekt monety całkiem interesujący.

Oto wizerunek kolejnej (prawdopodobnie ostatniej) monety z serii "Historia Jazdy Polskiej" przedstawiająca Ułana II Rzeczypospolitej.

Ułan II Rzeczypospolitej

czwartek, 23 czerwca 2011

Z powodu opóźnienia emisji monety 2 zł Czesław Miłosz na kolejną nowość NBP czekamy aż 2 miesiące. Kolejna moneta to Przewodnictwo Polski w radzie UE. Na rewersie monety wkomponowane zostało oficjalne logo polskiej prezydencji, z prawej strony w oddali dwie postaci trzymające się za ręce, a u góry dwie uściśnięte dłonie.

Przewodnictwo Polski w radzie UE - rewers monety 2 złote

 

niedziela, 29 maja 2011

Monety upamiętniające Czesława Miłosza miały zostać wyemitowane w maju, ale z niewiadomych przyczyn powstało znaczące opóźnienie. W tej chwili nie jest znana data emisji monety, ale na pewno nie będzie to już data majowa. NBP musi z conajmniej tygodniowym wyprzedzeniem podawać terminy rozpoczęcia aukcji monet kolekcjonerskich, które muszą również potrwać kolejne 3 - 5 dni. Obecnie nie ma zapowiedzi daty rozpoczęcia aukcji.

Przyczyna opóźnienia nie jest znana, ale osobiście obstawiam, że gotowe monety zostały skierowane do pieca z powodu jakichś błędów. Za taką teorią przemawia, że NBP już wcześniej zaliczał wpadki (np. "Teodor" Korzeniowski). Poza tym nie opublikowano jeszcze wizerunku monety co może oznaczać, że wizerunek monety się zmieni. Niewykluczone jest, że przyczyna opóźnienia nie zostanie oficjalnie podana.

Tak czy inaczej nie pozostaje nic innego jak tylko cierpliwie czekać...

 

 
1 , 2