sklep numizmatyczny poleca wszystkie dwuzłotówki okolicznościowe

statystyka

Wpisy z tagiem: monety 2 zł

piątek, 04 kwietnia 2014

Prawie dwa tygodnie przed kanonizacją Jana Pawła II NBP wprowadzi do obiegu monety upamiętniające to wydarzenie. Będą to

 • 2 zł nordic gold,
 • 10 zł srebrna - 14,14 g Ag925
 • 100 zł złota - 8 g Au900
 • 500 zł srebrna - 1000 g Ag999.

Tym razem, nieoczekiwanie, rewersy wszystkich monet będą wykonane według tego samego projektu autorstwa Andrzeja Nowakowskiego. Jest on również projektantem awersów monet 10, 100 i 500-złotowych, a typowy awers będzie miała jedynie dwójka. 

Największą uwagę zwraca srebrna moneta 500-złotowa o niespotykanych dotąd w Polsce rozmiarach: średnica 10 cm i waga 1kg! Nakład tego rarytasu wyniesie jedynie 966 sztuk co jest czytelnym nawiązaniem do daty chrztu Polski.

Projekt rewersu jest bardzo prosty. Centralną część zajmuje wizerunek popiersia Jana Pawła II (wzorowany na zdjęciu Grzegorza Gałązki), wokół głowy coś na kształt aureoli, całość uzupełnia napis wokół otoku. Jak prezentuje się moneta oceńcie Państwo sami.

Oto wizerunek rewersu monety 2 zł (rewers pozostałych monet jest podobny):


moneta 2 zł kanonizacja Jana Pawła II

środa, 27 listopada 2013

W 2013 roku ukazało się 14 okolicznościowych monet 2 złote. Są to:

 • 100-lecie Teatru Polskiego,
 • 150. rocznica Powstania Styczniowego,
 • Kuter rakietowy "Gdynia",
 • Cyprian Norwid,
 • Niszczyciel rakietowy "Warszawa",
 • Okręt transportowo-minowy "Lublin",
 • Warta Poznań,
 • Fregata rakietowa "Gen. Pułaski",
 • Witold Lutosławski,
 • 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego,
 • 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym,
 • Zwierzęta świata - Żubr,
 • 200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego,
 • Agnieszka Osiecka.

Cały komplet 14 monet w stanie menniczym (monety wyjęte prosto z woreczków menniczych) można nabyć w sklepie numizmatycznym drogą wysyłkową w rewelacyjnej cenie 39 zł 90 gr. Zapraszamy do sklepu http://e-numizmatyk.pl/2013-zestaw-rocznikowy-p-1826.html

 

Komplet monet 2 zł z 2013 roku

Uwaga - powyższe zdjęcie jest poglądowe - proszę się nie sugerować.

środa, 03 kwietnia 2013

W najbliższych dniach, a dokładnie 8 kwietnia do obiegu zostanie wprowadzona nowa moneta 2 zł upamiętniająca Cypriana Kamila Norwida utalentowanego pisarza, malarza i rzeźbiarza epoki romantyzmu. Na rewersie przedstawiony jest wizerunek głowy Norwida w efektowny "grubo ciosany" sposób. Projektantem monety jest Ewa Tyc-Karpińska.

Moneta 2 zł Cyprian Norwid

wtorek, 24 kwietnia 2012

Moneta z serii Polskie okręty miała ukazać się pod koniec roku, a tymczasem nastąpiła zmiana i emisja nastąpi już 26 kwietnia. Pierwszą monetą z serii będzie Niszczyciel "Błyskawica". Wizerunek monety przedstawiam poniżej. Projekt jest ładny i dynamiczny. Zwraca uwagę stylizacja nieba oraz umieszczenie napisu.

 

 

Niszczyciel "Błyskawica"

niedziela, 31 lipca 2011

1 sierpnia NBP wprowadza do obiegu monetę upamiętniającą 300-lecie pielgrzymki warszawskiej na Jasną Górę z 1711 roku, kiedy to mieszkańcy Warszawy udali się do sanktuarium maryjnego z prośbą o ratunek dla miasta, w którym szalała epidemia dżumy.

 

Pielgrzymka warszawska na Jasną Górę

Na rewersie monety u góry widnieje wizerunek klasztoru na Jasnej Górze, poniżej z prawej strony na bliższym planie fragment kościoła zakonu Paulinów w Warszawie. Na pierwszym planie wizerunek grupy pielgrzymów przedstawiony jako kontur. Projekt monety całkiem interesujący.

Oto wizerunek kolejnej (prawdopodobnie ostatniej) monety z serii "Historia Jazdy Polskiej" przedstawiająca Ułana II Rzeczypospolitej.

Ułan II Rzeczypospolitej

czwartek, 23 czerwca 2011

Z powodu opóźnienia emisji monety 2 zł Czesław Miłosz na kolejną nowość NBP czekamy aż 2 miesiące. Kolejna moneta to Przewodnictwo Polski w radzie UE. Na rewersie monety wkomponowane zostało oficjalne logo polskiej prezydencji, z prawej strony w oddali dwie postaci trzymające się za ręce, a u góry dwie uściśnięte dłonie.

Przewodnictwo Polski w radzie UE - rewers monety 2 złote

 

niedziela, 29 maja 2011

Monety upamiętniające Czesława Miłosza miały zostać wyemitowane w maju, ale z niewiadomych przyczyn powstało znaczące opóźnienie. W tej chwili nie jest znana data emisji monety, ale na pewno nie będzie to już data majowa. NBP musi z conajmniej tygodniowym wyprzedzeniem podawać terminy rozpoczęcia aukcji monet kolekcjonerskich, które muszą również potrwać kolejne 3 - 5 dni. Obecnie nie ma zapowiedzi daty rozpoczęcia aukcji.

Przyczyna opóźnienia nie jest znana, ale osobiście obstawiam, że gotowe monety zostały skierowane do pieca z powodu jakichś błędów. Za taką teorią przemawia, że NBP już wcześniej zaliczał wpadki (np. "Teodor" Korzeniowski). Poza tym nie opublikowano jeszcze wizerunku monety co może oznaczać, że wizerunek monety się zmieni. Niewykluczone jest, że przyczyna opóźnienia nie zostanie oficjalnie podana.

Tak czy inaczej nie pozostaje nic innego jak tylko cierpliwie czekać...

 

czwartek, 28 kwietnia 2011

Czwartek 28 kwietnia to dzień emisji monet 2zł Beatyfikacja Jana Pawła II. Tego dnia można je było kupić w 16 oddziałach NBP, ale trzeba było stać w wielogodzinnych kolejkach. Obowiązywały limity sprzedaży przykładowo 10 lub 25 sztuk na osobę. Szczęściarze, którym udało się kupić monety z reguły nie chcieli ich odsprzedać. Monety praktycznie się skończyły. 

 

Beatyfikacja Jana Pawła II - rewers monety 2 zł

 

1) Dawno nie było kolejek przed NBP - dlaczego tym razem był taki dramat?

Po pierwsze beatyfikacja Jana Pawła II jest w opinii wielu Polaków wielkim wydarzeniem i oczywistą przyczyną chęci posiadania monety jako pamiątki tego wydarzenia oraz postaci polskiego papieża. Zatem ze strony tych osób ujawnił się ogromny popyt na tę monetę. Takiego zjawiska nie było w przypadku innych monet. Nakład 1,0 mln sztuk jest wprawdzie większy niż bywał ostatnimi czasy, ale to i tak dużo za mało. Dwie wcześniejsze monety papieskie w 2003 i 2005 roku miały nakłady 2,0 mln i 4,0 mln sztuk.  

Po drugie poprzednia emisja monety Smoleńsk pokazała, że na dwuzłotówkach znowu można zarobić (na tych ciekawszych) - kupić woreczek 50 sztuk za 100 złotych i sprzedać po chwili za 150 złotych. Właśnie wizja szybkiego zarobku przyciągnęła do NBP bardzo wielu chętnych.

2) Skąd wziąć tę monetę jeżeli w NBP już jej nie ma?

W tej sytuacji pozostają sklepy numizmatyczne. Cena na poziomie 5 - 6 złotych to naprawdę niewiele w porównaniu z godzinami, które trzeba było poświęcić aby kupić monetę w NBP, a to jak już pisałem większości osób się nie udało.

3) Może jednak 5 - 6 złotych za monetę to zbyt wiele?

Z pewnością nie. Realia są takie, że każda, nawet nieciekawa dwójka kosztuje w sklepach 3 - 4 złote, zatem jeżeli mówimy o monecie z jakiegoś powodu lepszej (dużo bardziej poszukiwanej) to 5 - 6 złotych jest ceną tylko nieco wyższą.

4) Czy ta moneta może jeszcze podrożeć?

Moneta papieska z 2003 roku o nakładzie 2,0 mln sztuk kosztuje w sklepach 6 - 12 złotych, moneta z 2005 roku o nakładzie 4,0 mln sztuk kosztuje orientacyjnie 4 - 8 złotych. Widać wyraźnie jaki wpływ na cenę monety ma wielkość emisji. Jaka zatem może być w przyszłości cena monety papieskiej o nakładzie 1,0 mln sztuk? Trudno powiedzieć ile, ale prawdopodobnie więcej niż 6 - 12. To kwestia czasu.

Jeżeli dla kogoś jest szczególnie istotna wycena monety w przyszłości to znaczy, że myśli o inwestowaniu, a nie o kolekcjonowaniu. Decyzje inwestycyjne każdy podejmuje sam na własne ryzyko.

poniedziałek, 25 kwietnia 2011

Po śmierci Jana Pawła II w NBP nastąpiła przerwa w emisjach monet poświęconych papieżowi. Moneta wprowadzona do obiegu 28 kwietnia 2011 na kilka dni przed uroczystościami beatyfikacji jest trzecią dwuzłotówką poświęconą Janowi Pawłowi II. Dwie poprzednie pochodzące z lat 2003 i 2005 zostały wybite w astronomicznych nakładach 2 mln oraz 4 mln sztuk. Obecna moneta ukaże się w nakładzie 1,0 mln sztuk czyli (jak na ten temat) bardzo małym.

 

Beatyfikacja Jana Pawła II - rewers monety 2 zł

 
1 , 2