sklep numizmatyczny poleca wszystkie dwuzłotówki okolicznościowe

statystyka
wtorek, 21 grudnia 2010

Pierwszą monetą roku 2011 będzie kolejny okaz z serii "Zwierzęta świata". Tym razem sympatycznym zwierzątkiem będzie borsuk. Poniżej wizerunek rewersu monety 2 złote. Czy się podoba? Jest niezły, a w każdym razie na pewno o niebo lepszy od podkowca.

 

Moneta 2 zł borsuk

sobota, 18 grudnia 2010

Kolejną monetą z serii "Polscy malarze XIX/XX wieku" jest Zofia Stryjeńska. Ciekawostką jest, że wśród wszystkich malarzy upamiętnionych w tej serii jest ona pierwszą kobietą.

piątek, 17 grudnia 2010

Do niedawna znaliśmy wyłącznie zapowiedź emisji monet w 2011 roku. Podane były nazwy serii monet bez dokładnego tematu oraz orientacyjne nakłady. Obecnie znamy już pierwszą wersję planu emisji monet w 2011 roku. Rozpoczynamy monetą z serii "Zwierzęta Świata" - tym razem będzie borsuk.

23:23, lichaczew
Link
sobota, 27 listopada 2010

Zbliża się koniec roku, wzrosło tempo emisji nowych monet. Miechów, Krzeszów, Komeda, Katowice ukazują się w odstępach tygodniowych. Dzisiaj prezentuję monety Krzeszów i Katowice.

Patrząc tylko na nazwę można odnieść wrażenie, że są to monety z serii Miasta w Polsce, tymczasem tak nie jest. Wprawdzie Katowice są dziewiątą monetą tej serii, ale Krzeszów to pierwsza moneta z nowej serii "Zabytki Rzeczypospolitej".

Moneta Katowice trochę przypomina Gorlice. Jest tutaj ten sam trend do przedstawienia kombinacji różnych symboli lub motywów związanych z miastem, a nie jak wcześniej jeden konkretny widok miasta. Mamy fragment starej zabudowy charakterystycznej dla górniczych osiedli, kopalnianą wieżę oraz Pomnik Powstańców Śląskich. W sumie nie można zaprzeczyć, że dzięki temu moneta dobrze oddaje śląski klimat.

 

Katowice - rewers monety 2 zł

 

Krzeszów to pierwsza moneta z nowej serii. Czy się podoba, czy nie to rzecz względna. Ja jednak przy okazji zwrócę uwagę na wielkie pomieszanie w seriach monet. Sądząc z oficjalnej nazwy - Krzeszów - moneta mogła należeć zarówno do dawno zakończonej serii "Historyczne miasta w Polsce", jak i obecnie trwającej "Miasta w Polsce". Stało się inaczej - Krzeszów należy do serii "Zabytki Rzeczypospolitej". Uważam, że aby zachować rozsądek i nie wprowadzać zamieszania należało tej monecie nadać nazwę konkretnego zabytku, a nie nazwę miasta.

 

 

Krzeszów - rewers monety

 

 

czwartek, 11 listopada 2010

Wiemy już jak będzie wyglądała druga moneta 2 zł z serii Historia polskiej muzyki rozrywkowej - Krzysztof Komeda. Drodzy czytelnicy - ten blog ma charakter informacyjny, a nie osobisty, więc nie wypada mi tu napisać, że moneta jest brzydka - umówmy się zatem, że jeżeli będę chciał napisać, że moneta jest brzydka to będę używał określenia "projekt nie zachwyca" lub podobnego ;-)

Na stronie sklepu numizmatycznego można przeczytać inną ciekawą opinię na temat tej monety 2 zł - kliknij.

Krzysztof Komeda 2 zł

poniedziałek, 01 listopada 2010

27 października weszła do obiegu kolejna moneta 2zł. Jest to Artur Grottger z serii "Polscy malarze XIX/XX wieku". Przedstawia popiersie malarza w dziwnej czapce (konfederatce), tłem jest centralnie umieszczona sztaluga, a z boku pędzle. Nawiązując do notki o monecie Benedykt Dybowski stwierdzam oto jest kolejny "głowacz". Kiedy zatem pojawią się piękne monety okolicznościowe jakich pełno było w poprzednich latach?

 

Artur Grottger rewers monety 2 złote

piątek, 22 października 2010

19 października NBP wprowadził do obiegu siódmą monetę z serii "Miasta w Polsce" - Gorlice. Poniżej prezentuję jej wizerunek. Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że ta moneta kompletnie nie pasuje do całej serii. Z dotychczasowych monet wszystkie przedstawiały konkretny obiekt architektoniczny (prawie zawsze religijno-sakralny z wyjątkiem monety Warszawa Stare Miasto kiedy był to kompleks architektoniczny bez wątpienia świecki). W przypadku monety Gorlice mamy inną sytuację: ogólny widok miasta stanowi tło dla dwóch innych obiektów - wieży wydobywczej kopalni ropy naftowej oraz stylizowanej latarni ulicznej zasilanej naftą. Elementy te, choć zwiążane z Gorlicami, nie są elementami rzeczywistego widoku, lecz tylko symbolami kojarzącymi się z historią miasta. Ogólna ocena monety - raczej pozytywna.

 

Miasta w Polsce - wizerunek monety

środa, 06 października 2010

Kolekcjonerzy dwuzłotówek często zastanawiają się gdzie kupić cenne, starsze monety. Internetowy sklep numizmatyczny e-numizmatyk.pl poleca WSZYSTKIE monety 2zł NG jakie zostały wydane. Wiele z nich w najniższych cenach w Polsce. Przykładowo dzisiaj:

  • Paweł Edmund Strzelecki (1997) - 19,90 zł
  • Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim (1998) - 19,90 zł
  • Jan Łaski (1999) - 22,00 zł
  • Władysław IV Waza - 22,00 zł
  • Juliusz Słowacki (1999) - 29,00 zł

i wiele, wiele innych.

Monety pochodzą z woreczków menniczych (nie tak jak w wielu sklepach ze skupu) zatem są piękne, jasne, mają pełny menniczy połysk. Sklep oferuje szybką i tanią wysyłkę zakupionych monet.

sobota, 02 października 2010

Już wkrótce (13/10/2010) ukaże się kolejna moneta z serii "Polscy podróżnicy i badacze", w tym roku będzie to Benedykt Dybowski. Poniżej prezentuję wizerunek monety. Według mojej oceny to projekt na trójkę. Po raz kolejny potwierdza się prawda, że monety z głowami są najnormalniej nieciekawe. Autorowi projektu trzeba oddać, że jedno się udało - Dybowski wygląda jak zesłaniec, którym rzeczywiście był. Przez zastosowanie grubego wypukłego łuku pod napisem BENEDYKT DYBOWSKI moneta stała się ciężka i przypomina jako żywo monetę z 1999 roku Wstąpienie Polski do NATO (też niezbyt udaną).

 

 

Rewers monety 2zł Benedykt Dybowski

 

 

Wstąpienie Polski do NATO 2zł z 1999 roku

poniedziałek, 13 września 2010

23 września wprowadzona do obiegu zostanie kolejna moneta z serii "Miasta w Polsce" - Kalwaria Zebrzydowska. Moneta (podobnie jak poprzednia - Warszawa Stare Miasto) jest ładna. Saktuarium przedstawione jest z interesującej perspektywy z dużą ilością detali. Jeżeli tylko tło monety będzie dostatecznie dopracowane (połysk) to będzie można powiedzieć, że seria zmierza w dobrym kierunku.

 

 

2 zł Kalwaria Zebrzydowska