sklep numizmatyczny poleca wszystkie dwuzłotówki okolicznościowe

statystyka
środa, 09 kwietnia 2014

22 maja zostanie wprowadzona do obiegu okolicznościowa moneta z serii "Odkryj Polskę", która będzie upamiętniać 25 lat wolności. To pierwsza moneta okolicznościowa po zmianie nominału na 5 złotych. Ta i kolejne monety będą wykonane z bimetalu w standardzie pięciozłotówki obiegowej. Według zapowiedzi, co roku będą emitowane 2 monety.

Poniżej wizerunek obu stron monety:

Rewers monety 25 lat wolności

 

awers monety 25 lat wolności

piątek, 04 kwietnia 2014

Prawie dwa tygodnie przed kanonizacją Jana Pawła II NBP wprowadzi do obiegu monety upamiętniające to wydarzenie. Będą to

 • 2 zł nordic gold,
 • 10 zł srebrna - 14,14 g Ag925
 • 100 zł złota - 8 g Au900
 • 500 zł srebrna - 1000 g Ag999.

Tym razem, nieoczekiwanie, rewersy wszystkich monet będą wykonane według tego samego projektu autorstwa Andrzeja Nowakowskiego. Jest on również projektantem awersów monet 10, 100 i 500-złotowych, a typowy awers będzie miała jedynie dwójka. 

Największą uwagę zwraca srebrna moneta 500-złotowa o niespotykanych dotąd w Polsce rozmiarach: średnica 10 cm i waga 1kg! Nakład tego rarytasu wyniesie jedynie 966 sztuk co jest czytelnym nawiązaniem do daty chrztu Polski.

Projekt rewersu jest bardzo prosty. Centralną część zajmuje wizerunek popiersia Jana Pawła II (wzorowany na zdjęciu Grzegorza Gałązki), wokół głowy coś na kształt aureoli, całość uzupełnia napis wokół otoku. Jak prezentuje się moneta oceńcie Państwo sami.

Oto wizerunek rewersu monety 2 zł (rewers pozostałych monet jest podobny):


moneta 2 zł kanonizacja Jana Pawła II

środa, 27 listopada 2013

W 2013 roku ukazało się 14 okolicznościowych monet 2 złote. Są to:

 • 100-lecie Teatru Polskiego,
 • 150. rocznica Powstania Styczniowego,
 • Kuter rakietowy "Gdynia",
 • Cyprian Norwid,
 • Niszczyciel rakietowy "Warszawa",
 • Okręt transportowo-minowy "Lublin",
 • Warta Poznań,
 • Fregata rakietowa "Gen. Pułaski",
 • Witold Lutosławski,
 • 200. rocznica śmierci księcia Józefa Poniatowskiego,
 • 50-lecie działalności Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym,
 • Zwierzęta świata - Żubr,
 • 200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego,
 • Agnieszka Osiecka.

Cały komplet 14 monet w stanie menniczym (monety wyjęte prosto z woreczków menniczych) można nabyć w sklepie numizmatycznym drogą wysyłkową w rewelacyjnej cenie 39 zł 90 gr. Zapraszamy do sklepu http://e-numizmatyk.pl/2013-zestaw-rocznikowy-p-1826.html

 

Komplet monet 2 zł z 2013 roku

Uwaga - powyższe zdjęcie jest poglądowe - proszę się nie sugerować.

wtorek, 26 listopada 2013

Ostatnia moneta 2zł w 2013 roku jest zarazem ostatnią monetą z serii "Historia polskiej muzyki rozrywkowej". Upamiętnia Agnieszkę Osiecką. Dominującym elementem rewersu monety jest popiersie artystki, w którym zwraca uwagę ciekawie przedstawiona głowa zwrócona w bok. Z prawej strony znajduje się kilka ozdobnych dodatków. Bez opisu monety trudno się domyślić co one przedstawiają. Ogólne wrażenie - rewers niezły, ale raczej trochę zbyt zatłoczony.

Wizerunek rewersu monety na zdjęciu poniżej.

 

moneta 2 zł Agnieszka Osiecka

18:03, lichaczew , wizerunki monet
Link

Nowy plan emisyjny na 2014 rok (a raczej zapowiedź planu) przewiduje tylko 3 nowe dwójki. Będą to: 

 • Reprezentacja Olimpijska Soczi 2014
 • Konik polski
 • Jan Karski

Ostatnia zostanie wydana 24 kwietnia 2014, a później planowana jest emisja okolicznościowych monet pięciozłotowych o parametrach dotychczasowych "piątek" obiegowych. Co roku mają być tylko dwie emisje.

Okolicznościowe dwuzłotówki towarzyszą nam od 1995 roku. W ciągu 19 lat wyemitowano aż 256 różnych monet. Warto zauważyć, że w ciągu pierwszych 9 lat było ich zaledwie 63, a ostatnie 10 lat przyniosło aż 193 monety.

piątek, 22 listopada 2013

Moneta upamiętniająca 200. rocznicę śmierci księcia Józefa Poniatowskiego ukazała się 9 października. Wizerunek rewersu monety poniżej. Pisałem już kiedyś, że monety przedstawiające "głowy" to bodaj najbardziej ryzykowne projekty. Zaprojektowanie ładnej monety z "głową" wymaga zastosowania jakiegoś oryginalnego dodatku jak np. stylizowany zarys fortepianu na monecie z Paderewskim albo powtarzający się motyw pięciolinii na monecie z Lutosławskim. Niestety, dodatki nie są wystarczającą receptą na udaną "monetę-głowę", jako niechlubny przykład można tu podać monetę 2 zł Ignacy Domeyko.

Wracając do tematu - na rewersie mamy napis w otoku, dobre ujęcie głowy w wyodrębnionym centralnym polu, kołnierz munduru, no i ten arystokratyczny "look" księcia. Wszystko to powoduje, że w mojej ocenie moneta z księciem Poniatowskim to jedna z najładniejszych dwójek wyemitowanych w 2013 roku. 

 

2 zł książę Poniatowski

poniedziałek, 04 listopada 2013

20 listopada zostanie wyemitowana przedostatnia dwójka z rocznika 2013. Tematem jest 200-lecie urodzin Hipolita Cegielskiego. Wizerunek monety w załączeniu.

 

 

2 zł Hipolit Cegielski

piątek, 26 lipca 2013

12 sierpnia NBP wprowadzi do obiegu kolejną (już ósmą) monetę z serii "Polskie okręty". Tematem monety jest Fregata rakietowa "Gen. K. Pułaski". Wizerunek monety na zdjęciu.

 

Fregata rakietowa Gen. K. Pułaski

11:31, lichaczew , wizerunki monet
Link
poniedziałek, 01 lipca 2013

19 czerwca ukazała się kolejna moneta 2 zł z serii "Polskie okręty" przedstawiająca okręt transportowo-minowy Lublin. Projekt monety jest dosyć udany, widoczna jest otwierana z przodu ładownia okrętu i dzięki temu moneta już na pierwszy rzut oka różni się od pozostałych monet z tej serii. Wciąż kontynuowany jest niefortunny pomysł umieszczania napisu na powierzchni morza, na szczęście tym razem litery napisu są wystarczająco duże i w miarę czytelne.

Wizerunek rewersu monety przedstawiam poniżej:

 

Okręt transportowo-minowy Lublin

10:58, lichaczew , wizerunki monet
Link
środa, 03 kwietnia 2013

W najbliższych dniach, a dokładnie 8 kwietnia do obiegu zostanie wprowadzona nowa moneta 2 zł upamiętniająca Cypriana Kamila Norwida utalentowanego pisarza, malarza i rzeźbiarza epoki romantyzmu. Na rewersie przedstawiony jest wizerunek głowy Norwida w efektowny "grubo ciosany" sposób. Projektantem monety jest Ewa Tyc-Karpińska.

Moneta 2 zł Cyprian Norwid

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 7